📚 Klub Czytelnika
Dziś w bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Czytelnika, który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski w ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole. Pan Maciek Zadrąg zaprezentował pierwszą książkę, którą czyta w języku słowackim,a następnie uczniowie opowiadali o swoich ulubionych lub ostatnio przeczytanych książkach 📚😄
8
📚 Lekcje tematyczne w bibliotece!
Spotkania dla klas pierwszych.
Czy kiedykolwiek marzyliście o podróży przez świat książek, sportu, sztuki i historii, nie ruszając się z miejsca? Nasza biblioteka szkolna ma dla Was coś specjalnego!
W tym tygodniu uczniowie klas pierwszych zanurzyli się w fascynujący świat książek przyrodniczych. 🌿📚
Był to świetny czas na naukę i zabawę w jednym!
44
📚 Nowości w bibliotece:
11 listopada
📚 Klasa 1d w bibliotece
Dziś bibliotekę odwiedziła klasa 1d, która przyszła wypożyczyć swoją pierwszą lekturę "Cukierku, ty łobuzie!" napisaną przez Waldemara Cichonia. Była to dobra okazja do zapoznania się z alfabetycznym ustawieniem księgozbioru i z zasadami panującymi w bibliotece 😊
Ot, taka oto przerwa w bibliotece
– pełna życia, pasji i kreatywnych uczniów 📚♟️🧶
W szkolnej bibliotece przerwa wygląda niczym spektakl w teatrze. Każdy ma swoją rolę do odegrania!
W jednym kącie siedzi uczeń zaczytany w książce o przygodach kosmicznych, tak zatopiony w lekturze, że nawet dzwonek na koniec przerwy mógłby go nie obudzić. Obok niego, inni uczniowie układają książki na półkach.
Z kolei, przy stoliku szachowym, spora grupa uczniowów toczą bitwy – do takiego stopnia, że każdy ruch pionka ♟️ wydaje się być kwestią życia lub śmierci.
W rogu, dzieci rozmawiają chyba o najnowszych nowinkach i przygodach dnia codziennego.
Ale to jeszcze nie koniec – grupka dziewczynek siedzących na pomarańczowej sofie, z zapałem szydełkujących szaliki i niespodzianki dla rodziców.
W bibliotece nigdy nie jest nudno!
📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶
3
📚 Klasa "0" w bibliotece
📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚
Dzień rozpoczął się jak każdy inny dla klasy "0" – pełen energii, śmiechu i nieskończonych zapasów dziecięcej ciekawości.
Tego ranka, klasa "0" po raz pierwszy odwiedziła szkolną bibliotekę. Pani Bibliotekarka rozpoczęła spotkanie od opowiedzenia o zasadach panujących w bibliotece, dlaczego ważne, aby w bibliotece mówić cicho lub szeptem, nie biegać, nie jeść i nie pić, Pani Ewa pokazała, gdzie są ustawione książki dla klas 1-3, a gdzie stoją książki dla klas 4-8, gdzie stoją ciekawe serie, np.: Dzienniczek Cwaniaczka, Garfield, Stajnia pod tęczą i inne książki, gdzie w bibliotece można grać w szachy, a gdzie jest kącik szydełkowania. Na koniec spotkania uczniowie wypożyczyli dużo ciekawych książek do swojej sali, aby mogli w wolnych chwilach przeglądać i czytać. I tak zakończyła się pierwsza wizyta klasy "0" w szkolnej bibliotece. Dzieci wróciły do klasy pełne nowych wrażeń.
📚Nowości: James Ponti
James Ponti pisze opowieści przygodowe i opowiadania dla młodszych dzieci, wiecej informacji na stronie autora.
Tom I – Miejscy szpiedzy. Miasto świateł
Tom II – Miejscy szpiedzy. Złote wrota
Tom III – Miejscy Szpiedzy. Zakazane MiastoTom IV - Miejscy Szpiedzy. Miasto umarłych
📚 Nowości
Autorka książki Kruche życie pancernika, Arleta Remiszewska, powiedziała:
- Nadal w to nie wierzę!
- Zdobyłam Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego
- Mam statuetkę Koziołka!
- Ogromny zaszczyt i wiatr w żagle
źródło: FB Arleta Remiszewska, 31 Finał stan na dzień 30.10.2024
🤗Biblioteka centrum wszystkiego
🤗Biblioteka to skarbnica wiedzy i rozrywki!
A jaki jest Twój ulubiony sposób spędzania czasu w bibliotece?
🟤🟡Czy w warcabach można bić do tyłu?
🟤🟡Bicie do tyłu – zasady dla zwykłych pionków i damek
Bicie do tyłu jest zagadnieniem, które w warcabach traktowane jest z odmiennością dla zwykłych pionków i damek. Zasady dla zwykłych pionków często ograniczają możliwość atakowania przeciwnika ruchem wstecz — ważne jest, aby piony te przemieszczały się tylko do przodu na przekątnej do momentu ewentualnej promocji na damkę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku damek, które jako awansowane pionki posiadają więcej swobody w ruchach, w tym także bicie do tyłu. Jest to istotny zwrot w strategii gry i może być decydujący w osiągnięciu przewagi nad przeciwnikiem.
Rozumiejąc te zasady, gracze mogą lepiej planować swoje ruchy i potencjalne bicie do tyłu, co prowadzi do bardziej zaawansowanej i ekscytującej rozgrywki. Zaznajomienie się z regulaminem konkretnej wersji gry w warcaby gwarantuje, że wszystkie strategiczne decyzje będą podejmowane z pełną świadomością dostępnych opcji.
źródło: Czy w warcabach można bić do tyłu? Zasady gry na dzień 29.10.2024
📚Klasa 1b
W piątek w bibliotece gościliśmy klasę 1b 🤗
10
📚 Biblioteka to miejsce spotkań🤗
📚 Każda chwila spędzona w bibliotece to szansa na odkrywanie nowych historii, to miejscem, gdzie uczniowie mogą znaleźć chwilę na spotkanie i cichą rozmowę.
♟︎Boom na szachy w bibliotece trwa!
W naszej szkolnej bibliotece przerwy zyskują nowy wymiar dzięki grze w szachy. To miejsce, gdzie uczniowie mogą rywalizować w atmosferze spokoju. Szachy rozwijają umiejętności strategicznego myślenia i koncentracji, co czyni je idealną rozrywką między lekcjami. W bibliotece mamy stoliki do gry, zawsze gotowe na partie szachowe. Gra w szachy na przerwach sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu przyjaźni.
Uczniowie mogą w bibliotece szlifować swoje szachowe umiejętności i wymieniać się strategiami. Mamy kilka ciekawych książek o podstawach gry w szachy oraz jak doskonalić swoje strategie, dużo różnego rodzaju szachowych diagramów (👈kliknij link do katalogu naszej biblioteki). Gdy trenuje się z książką, aby uzyskać najlepsze efekty warto ustawiać daną pozycję z diagramu bezpośrednio na szachownicy jest to tak zwana „pamięć ciała”, jak mówi wielu szachistów, samodzielne ustawienie pionków/ bierek, sprzyja lepszemu zrozumieniu i zapamiętaniu omawianych ruchów na szachownicy.
Nasza biblioteka, to nie tylko miejsce cichej lektury, ale i intelektualnej rozrywki.
Zapraszamy do odkrywania magii szachów w naszej bibliotece!
4♟︎"Gra w szachy" to obraz olejny na płótnie wykonany około 1555 roku przez renesansową malarkę Sofonisbę Anguissola. Anguissola miała 23 lata, kiedy go namalowała. Obraz znajduje sie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
📚 Ponad 300 książek dla dzieci
Janosch ma na koncie mln egzemplarzy wydanych książek, przetłumaczonych na 40 języków,
jest autorem ponad 300 książek dla dzieci.Poczta dla Tygryska (👈kliknij link do katalogu naszej biblioteki): opowieść o tym jak Miś i Tygrysek wynaleźli pocztę, pocztę lotniczą i telefon / Janosch ; przeł. Emilia Bielicka
Ach, jak cudowna jest Panama (👈kliknij link do katalogu naszej biblioteki): opowieść o tym, jak Miś z Tygryskiem wędrowali do Panamy / Janosch ; przeł. Emilia Bielicka
W bibliotece mamy wiele innych książek tego autora, 👈 kliknij i wejdź do katalogu naszej biblioteki.
Janosch, właśc. Horst Eckert urodził się 11 marca 1931 w Zabrzu, pisarz niemieckojęzyczny, autor literatury dziecięcej.
żródło: Janosch – Wikipedia, wolna encyklopedia na dzień 25.10.2024
📚Wolontariat w bibliotece
Wolontariusze, ich pomoc jest nieoceniona i przyczynia się do lepszego funkcjonowania biblioteki. Uczniowie regularnie pomagają w bibliotece podczas przerw. Dzięki ich zaangażowaniu i systematycznej pracy, książki są alfabetycznie znakowane, co znacznie ułatwi ich odnalezienie i korzystanie z naszych zasobów. Każda książka ma naklejaną na grzbiecie pierwszą literę z nazwiska autora.
🎹 Chopin, Fryderyk Franciszek (1810-1849)
🎹 W naszej bibliotece, mamy wiele książek poświęconych Fryderykowi Franciszkowi Chopinowi🎼
11
Między regałami pełnymi książek
Między regałami pełnymi książek, gdzie litery ożywają, cisza staje się przystanią dla myśli.
Książka tunelowa
Inaczej książka przestrzenna
Wkrótce krótki tutorial, jak wykonać książke tunelową :)Czy jesteś zainteresowana / zainteresowany warsztatami, jak zrobić książkę tunelową?
Chwila ciszy na przerwie
W takich momentach książki ożywają, a wyobraźnia rozkwita...
Szachy w bibliotece
W naszej szkolnej bibliotece przerwy zyskują nowy wymiar dzięki grze w szachy. Szachy rozwijają umiejętności strategicznego myślenia i koncentracji, co czyni je idealną rozrywką między lekcjami.
Na przerwie w bibliotece 🙂
W szkolnej bibliotece podczas przerw uczniowie znajdują idealne miejsce do relaksu, w ciszy i spokoju mogą zatopić się w lekturze ulubionych książek, odkrywając nowe światy i historie.
6
Ciekawostki z kosmosu
🐭 kto tu zagląda?
Odwiedziny na przerwie 🐭
📚 Biuletyny 2023/2024
75-lecie Biblioteki Szkolnej (kliknij)
Była to wyjątkowa okazja do uroczystego spotkania, w którym uczestniczyły panie bibliotekarki ze szkół z Gminy Piaseczno, panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Zalesiu Górnym, panie Dyrektorki z naszej szkoły i gość specjalny - emerytowana bibliotekarka z naszej szkoły pani Halina Wichowska. Zaproszonych gości powitała pani Dyrektor Irina Maleszewska.
📚 Biuletyny archiwalne
Biuletyn 43 (26.02.2021)
📚 Biblioteka Publiczna w Piasecznie
😃Kolejne spotkanie on - line w klasie 3a
📗 O dwunastu miesiącach, Janina Porazińska
📚 Lektury szkolne
🎭Legendy łódzkie
🥐Inspiracje Kulinarne - Focaccia bread art
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.